Menu
Seth&Sally
Stäng
0

Vi vann iS Clinicals Blue Diamond Award!

Global Innovator Winner

Följ med på vår resa

Vi vann Blue Diamond

Sethandsally fick iår ta emot det prestigefulla priset Blue Diamond Award i Florida, under iS Clinicals Global Innovator Program. Global Innovator och Blue Diamond Award tilldelas till de kliniker som presterar allra bäst- i kundnöjdhet, i resultat på kliniken och hur vi presenterar iS Clinical. 

Följ med Sethandsallys medgrundare och hudterapeut Johanna och vår Produktspecialist Julia under deras resa till Orlando, Florida!


 

 


 

iS Clinical

iS Clinical är ett unikt märke som går under linjen Cosmeceuticals, som man enkelt förklarat skulle kunna säga innebär ett varumärke som är på gränsen mellan avancerad hudvård och hudvård som klassas som läkemedel. Cosmeceuticals innehåller aktiva ingredienser som kan jobba med att förändra huden på cellnivå. Det som är speciellt med iS Clinical är att de jobbar med botaniska ingredienser men av farmaceutisk kvalité och med kliniskt bevisad effekt. iS Clinical är unikt i många parametrar, vilket vi kommer att diskutera under denna artikel, men framförallt för de otroliga resultat produkterna levererar. Produkterna är dyra, men de är värda varenda krona. Med extremt hög kvalité på ingredienser, goda resultat i sina kliniska studier, produkter som har en fantastisk känsla och lyxig förpackning, så ligger de i topp bland alla världens hudvårdsmärken.

iS Clinical är vetenskapligt avancerad hudvård som, med botaniska ingredienser av farmaceutisk kvalitet och kliniskt bevisad effekt, eftersträvar optimal hudhälsa för alla hudtyper och hudtillstånd. Produktserien inkluderar allt du behöver; från specifika rengöringar och problemlösande masker till kraftfulla serum och återfuktande komplex. 

OM MÄRKET

iS Clinical utvecklas och produceras i USA av Innovative Skincare – ett företag med ett toppklassigt team av experter inom botanisk farmakologi, molekylärbiologi, biokemi och medicin som alla delar ett gemensamt mål – att få människor att uppleva fysiskt och emotionellt välbefinnande genom en välmående hud. Med avancerade teknologier och ingredienser av allra högsta kvalitet, kan synbara resultat på huden uppnås. Resultaten backas upp av kliniska studier som utförs av tredje part. 


Vad är då Blue Diamond Award?

iS Clinical vill premiera sina kliniker, och har därför tagit fram ett pris- Blue Diamond Award som tilldelas de kliniker som har visat bäst resultat, lojalitet och engagemang för iS Clinical. Det gäller alla led- i behandlingsrummet, i butiken, online, på sociala medier, i vår rådgivning och till den som packar våra paket på lagret. Hur vi, tillsammans med iS Clinical, kan ge våra kunder livsförändrande resultat med hjälp av hudvård.

Vinner man Blue Diamond Award, så flygs man till Florida för en tre dagar lång konferens som går hand i hand med deras Global Innovator Program.  

Iår var det Sethandsallys tur att få ta emot detta prestigefyllda pris i Orlando, Florida. Dit skickade vi Johanna, medgrundare och Hudterapeut, samt Julia, vår Produktspecialist.

Resan

Tidigt en tisdagsmorgon i slutet på Juli var det dags för Julia och Johanna att bege sig till Orlando! Julia, som är en riktig "hemmagris" har aldrig lämnat Norden, och heller inte varit ifrån sin familj på så länge- så detta var en riktigt spännande och nervös upplevelse. Med Johanna känner man sig dock riktigt trygg, och de kom fram "safe and sound" till ett varmt och fuktigt Orlando. Konferansen hölls på otroliga Four Seasons Resort på Walt Disney World, där man både åt och sov riktigt gott.

 


Alec Call, Johanna, Julia och Bryan Johns.

Global Innovations Dinner

Hela veckans event började med en middag på onsdagkvällen. Innan middagen hann vi träffa Noscomed, som är vår leverantör av iS Clinical. De hade hunnit samlat ihop ett gäng iS Clinical-kliniker från hela världen för att mingla och skåla tillsammans. Vi träffade faktiskt en till klinik från Sverige- Spa Halmstad! De är otroligt duktiga och vi var så glada över att lära känna dem.

Middagen började med snittar och mingel, innan vi fick slå oss ner för en riktigt härlig sittning på Restaurangen Plancha. Middagen var såklart helt fantastisk, och i slutet av middagen så fick vi lyssna på grundarna av iS Clinical- Bryan Johns och Alec Call.

De höll ett otroligt inspirerande tal, och tackade oss alla för att vi hade kommit dit. Vi som var där var kvittot på riktigt hög kvalité och innovation inom branchen. 

De kallade upp oss, och vi fick ta emot vårt pris! Vi var verkligen så stolta och glada över att vi på Sethandsally fick ta emot detta.

Kvällen blev sen, och det var dags att gå hem och ladda för en ny dag!


Event- Dag 1


Starten för iS Clinical

iS Clinical startades år 2000 av Bryan och Alec, med tanken av att göra The Best of The Best- vilket de har lyckats med.

Den första Lineupen av produkter bestod av Active Serum, Poly- Vitamin Serum, Hydra-Cool Serum, Body Complex, Cleansing Complex, Firming Complex och Moisturising Complex. De började enkelt med tvåhundra förpackingar av varje, som de manuellt fyllde med en kalkonbaster (turkey baster.) På det sättet började det- och nu har de en egen fabrik som tillverkar produkterna, där flera av de anställda har jobbat där sen de började anställa i företaget.

Vad motiverade Bryan att starta iS Clinical? Bryan insåg att materiella ting kan vara här idag och borta imorgon och fick en uppenbarelse. Det spelar ingen roll vad du fick- utan om du var en bra människa. Vad lämnar du efter dig? Kommer folk prata om dig? Han tog sin utbildning av Genetik och Formulationer och ville skapa ett hudvårdsföretag som stod för något bra, som var unikt, och motiverat av att göra något bra. Sen såklart- att kunna leva på det. Dock så är det ingen som vill låna ut pengar till detta typ av koncept, men han visste att det måste finnas en bra väg för att kunna framställa något bra. Tillsammans med Alec Call startade de iS Clinical.

Var det någpt speciellt tillfälle som Alec, iS Clinicals medgrundare, insåg att de var på rätt väg? Ja- men det var inte när de vann något pris, när de sålt för en miljon dollar- utan ett annat tillfälle. Det kom ett brev från en tonårskille, som berättade hur iS Clinicals produkter hade förändrat hans liv. Han hade kämpat med svår akne i flera år, och blev så påverkad av att han var på väg att ge upp helt på livet. Det hade påverkat han så pass mycket, och inget fungerade. iS Clinical Active Serum förändrade hans hud- och hans liv. "Det var då jag insåg att vi var framgångsrika" säger Alec. 

iS Clinical hjälper Cancerpatienter i deras Cancer Care Program. Där jobbar de med att hjälpa cancerpatienter med hudvård och andra lösningar för att lösa problem och få den svåra tiden att kännas bättre. Bara att se hur man kan hjälpa människor där, som genomgår sin tuffaste tid i livet, är ett tecken på hur framgångsrika de är.

Alec nämner även en annan sak: hur The National Institute of Health kunde hitta en lösning på Graft vs Host Disease, där patienter undgår stamcellsbehandling och stamcellerna attackerar de friska cellerna, med iS Clinicals Poly-Vitamin Serum.

Allt som är nämnt ovan, hände dessutom innan Alec och Bryan tog hem sin första lön, 3,5 år efter starten av iS Clinical.

Alec Call, Johanna, Julia och Bryan Johns.


Amy K Hutchens.

 

Resterande föreläsare

Hur repar man sig efter ett så inspirerande tal? Att höra iS Clinicals grundare berätta om sin resa var helt fantastiskt.

Därefter fick vi lyssna på fantastiska Amy K Hutchens, som jobbar som kommuikatör och coach. Hon pratade om Ego vs. Heart- hur vi ser på oss själva och hur vi vill vara. Att släppa våra egon, bli bättre personer och jobba hårdare för att bi bättre.

Hon kom även på eftermiddagen, och partade mycket om team- vikten av ärlig, selektiv och specifik feedback till sitt team och kollegor.

Vi pratade om vikten av konsultation- som är väldigt viktigt hos oss på Sethandsally. Hos oss görs det inga avancerade behandlingar utan konsultation, och alla våra patienter journalförs. Där diskuterades även hur man kan optimera och designa sin klinik för en ännu bättre upplevelse för våra patienter.

David Goldstein var även han, otroligt inspirerande. Han pratade om Synergi och Stratergi, hur man skapar ett bra team och är en bra ledare för sitt team. 

 

 

Molly Peters och David Goldstein från iS Clinical.


Kombinationsbehandlingar med iS Clinical

Sen var det dags för panel! Här hade vi hudläkare som drev kliniker som kombinerar iS Clinicals produkter både med plastikkirurgiska ingrepp och mer avancerade behandlingar som laser och injektioner.

De jobbar med att återställa form och funktion i huden, och vill jobba med att förlänga cellernas livslängd för att skapa bättre resultat. Att jobba bland annat med radiofrekvens och microneedling tillsammans med iS Clinical, och andra avancerade behandlingar.

Inför behandlingar sätter de ofta sina patienter på en iS Clinical-rutin. Detta för att säkerställa att kunderna har en bra rutin, och huden är förberedd. Samma gäller vid injektioner- att injicera hyaluronfillers i en nedsatt hud är inte bra, och riskerna kan vara stora. Därför är det viktigt att huden är i balans även inför injektionsbehandlingar. 

Det är viktigt att alla kunder på kliniken förstår vikten av bra hudvård- både för och eftervård- för att få det bästa resultat de kan få.

Ofta behandlar man med Pro-Heal Serum Advance+ innan behandling för att reducera inflammation och melaninproduktion. Man kan även gå in med Super Serum Advance+ för de som behöver stimulera huden lite mer och boosta hudens kollagenproduktion.

När det kommer till eftervård så finns det tre riktigt bra produkter. Vi börjar med Cream Cleanser- den togs fram som en rengöring som inte kräver vatten, och har fantastiskt reparerande egenskaper. SHEALD Recovery Balm pratar vi mycket om på Sethandsally- då den reparerar och återställer huden. Idealisk efter alla behandlingar, även laser, och kan fasktiskt användas på öpppna sår. Sedan solskydd- Eclipse SPF50+ för ett bra skydd, eller Extreme Protect som en kombinerad dagcreme och SPF.



Event dag 2- och nu ska vi prata Molekylär mekanik!

Gårdagen var minst sagt spännande- och mer spännande ska det bli- vi ska prata om den molekylära mekaniken av hudåldrande! Dr Charlende DeHaven har varit en del av iS Clinical sen starten, och är otroligt duktig på ingredienser på molekylnivå. Jag, Julia, hann prata lite med henne dagen innan och hon är verkligen helt fantastisk. Okej- Molekylär Mekanik. Detta låter nog otroligt krångligt- men såhär är det. Det finns något som kallas för Epigenetik. Epigenetik är kunskapen om hur gener slås på och av- utan att man ändrar på vårt DNA. Detta sker genom kemiska förändringar på vårt DNA eller med proteiner, som påverkar hur våra gener uttrycks. Hur vi lever kan påverka hur vissa gener slås på och av, och med kunskap inom Epigenetik, kan man ta fram produkter som kan. slå på viktiga funktioner som finns i vårt DNA. När iS Clinical forskade kring Epigenetik tog det fram Genexc Serum. Studier visar att detta serum kan slå på över 100 gener- och får hudens celler att bete sig yngre igen. Detta är otroligt faschinerande- och jag har faktiskt passat på att djupdyka i studien kring Genexc- och tänkte sammanfatta den här.

GENEXC SERUM

Man såg effekt på 165 gener, av 211 gener när man utförde studien. Alla dessa gener har en viktig roll när det kommer till hudens hälsa. 

  • Anti Age: GeneXC Serum satta igång gener som jobbar "anti-age," och även hudens stamceller började förnya sig själv. Döda celler byts ut av nya, friska celler, istället för att ligga kvar i huden och ta upp plats.
  • Ökat Antioxidantskydd: Alla celler utsätts för skador från fria radikaler. GeneXC sätter igång hudens antioxidant-gener som kan neutralisera fria radikaler. Den sätter igång hudens SOD2- Superdioxide Dismuntase2. Den är avgörande för hudens egna skydd mot stress och påfrestning
  • Utökad återfuktning: Gener som styr hudens återfuktning ökade markant.
  • Hudbarriären: En hälsosam hudbarriär är viktigt för hudens hälsa. Ceramidproduktionen, som är viktigt för hudens barriärfunktion, slogs "på."
  • Extracellulära Matrix: Fungerar som ett stödjande ramverk för hudceller och spelar en viktig roll i hudens förmåga att reparera sig själv och bibehålla fukt. Här ökade genfunktionen hos ECM.
  • Stress: Hudens svar på stress som fria radikaler och cellernas metabolism ökade.
  • Cellförnyelse, känslighet och Reparation:  Här blev hudens funktioner markant förbättrade. Man visade även att hudens svarade bättre på inflammation, klåda och smärta. Huden immunförsvar förbättrades och blev mer motståndskraftig. Det visade sig att skyddet ökade även mot hudcancer.
  • Uppljusande: Olika former av hyperpigmenteringar och ojämn hudton minskade, vilket resulterade i att huden fick en jämnare och klarare ton.

RETINOL + EMULSION

Vi pratade även om hudens regeneration. När vi blir äldre så sover vi allt sämre. Det är på natten som huden förnyas och repareras. När vi sover sämre, så har huden svårt att hitta sin "reparationsfas." iS Clinicals Retinol + Emulsion är skönhetssömn- och får huden att läka och regenereras igen under natten- även om du har sovit dåligt. Kliniska studien på denna produkt var helt fantastisk, men vi ska inte grotta ner oss för mycket. Denna produkt är mer än "bara retinol." Detta fungerar som din enda nattprodukt efter rengöring. Du kombinerar den redan kraftfulla, antioxidantrika retinolen med andra viktiga antioxidanter som guld, vitamin c och vitamin e. Det är viktigt, för att få ett komplett antioxidantskydd, att jobba med antioxidanter som är både vatten och fettlösliga, för att få maximal effekt.

YOUTH BODY SERUM + YOUTH SERUM

Slutligen ska vi prata om telomeres. Detta är en form av åldrande. På varje kromosom finns det ett litet avslut, som en kork. Varje gång cellen delar sig, så blir denhär lilla korken mindre. Tillslut blir dom som "zombieceller," som sätter igång inflammatoriska responser i huden som åldrar huden i förtid. För att motverka detta, kan vi förlänga "korken-" vår telomeres. Det gör man med något som kallas för Ergothioneine- som finns i svampar. Dessa kan man äta- som exempelvis shiitake och ostronskivling. Du hittar det även i Youth Body Serum och Youth Serum


Hur tar man fram nya produkter?

Bryans Johns och Dr Charlene DeHaven jobbar med formulas, forskning och produktutveckling hos iS Clinical. Det finns otroligt mycket ideér och produkter som aldrig kommer ut- de har en portfölj på över 100 produkter! Dr DeHaven och Bryans träffades på 90-talet och har arbetat tillsammans länge.

iS Clinicals jobbar mycket med botaniska ingredienser, vilket är väldigt ovanligt när det kommer till riktigt avancerad hudvård. En kombination av det vi vet idag, med botaniska ingredienser och inspiration från traditionell medicin har format iS Clinical till det de är idag. Bryans motto är "kunskap finns överallt" och ser därför över alla möjligheter. Botaniska ingredienser har bättre relation till våra celler- då vi är uppväxta på samma jord. 11% av våra celler är släkt med bananer- så bara det är en anledning till varför vi svarar så bra på dessa ingredienser.

Botansiska ingredienser är dock svåra att studiera, så därför jobbar de med ingredienser av farmaceutisk kvalité. iS Clinical är verkligen perfektionister och jobbar med botaniska ingredienser genom kemisk bindning. Kemisk bindning är som när atomer bildar en koppling för att bli stabilare. Genom att rena och förstärka grundingrediensen, kan man få över 100 gånger bättre effekt av ett extrakt, än när man tar extrakten direkt från platan. Det är därför man inte bara kan titta på ingredienslistan och jämföra iS Clinicals produkter med andra vaurmärken, då kvalitén av ingredienserna är helt annorlunda.

Hur tar man fram en produkt? Det börjar med en formula på papper. Man provar sig fram med energi, temperaturer och olika sätt att mixa produkten. När man har fått fram en formula man känner sig nöjd med, så är det Bryans tur att testa på sin hud först, innan resten av teamet provar. Sen utförs stabilitetstester och Dr DeHaven ser över kliniska studier. DeHaven säger: "Vi vet att produtken kommer att fungera och ge oss posisitva resultat. Därför har vi alltid visat positiva kliniska studier, men däremot kan det komma överraskningar! Som exempelvis Active Peel System så stimulerar den kollagen dramatiskt, vilket var en överraskning." DeHaven designar en studie, som sedan utförs av ett oberoende labb för ett så äkta resultat som möjligt. 


Prodigy Peel

Vi är ju då en iS Clinical- klinik och utför deras behandling Fire & Ice, som är en av de mest populära i vår behandlingsmeny. Nu var det dags att gå igenom en mer avancerad kemisk peeling- Prodigy Peel. Den är mer avancerad och jobbar mer resultatinriktat på pigmenteringar och åldrande, och kan skärddarsys genom att tillsätta en booster. Själva peelen består av en kombination av Salicylsyra, Mjölksyra och Rescorsinol- som hjälper till att lyfta pigmentet i huden. De demonstrerade peelen, och vi kände oss väldigt sugna på att utöka vår behandlingsmeny ytterligare.


Slutet av eventet

Eventet led mot sitt slut, vi lyssnade på lite paneler- bland annat om hur då får huden "Red Carpet ready" med bland annat produkter som Active Peel System och Hydra-Cool Serum. När eventet var slut fick vi varsin present- ska bli så kul att testa Hydra-Cool Serum! Sen var det dags att fortsätta surra med branschkollegor över en bit mat och fortsätta utbyta kunskap och erfarenheter. 


Vill du få en skräddarsydd hudvårdsrutin med iS Clinicals Produkter? Få hjälp av en auktoriserad hudterapeut!

KOSTNADSFRITT HUDTEST

SVARA PÅ FRÅGOR

Här hittar du vårt hudtest där vår Hudterapeut ger dig en individuellt anpassad produktrekommendation. Hudtestet är helt kostnadsfritt och du får svar inom 3 vardagar.

Ett hudtest för dig som vill få en Hudvårdsrutin

VIKTIGT att du fyller i noggrant, bifogar bild med bra skärpa utan makeup för att du ska få den mest optimala produktrekommendationen. 

GÖR TESTET HÄR

Vad tyckte du om denna artikel?


Medelbetyg 5 av 5 baserat på 3 st omdömen

Codage

Meet The Brand

Natulig Hudvård som ger resultat

Läs mer

Mádara

Meet The Brand

Med inspiration från den baltiska naturen

Läs mer

Vi vann iS Clinicals Blue Diamond Award!

Global Innovator Winner

Följ med på vår resa

Läs mer

Hyggee

Meet The Brand

Koreansk filosofi möter skandinavisk minimalism

Läs mer

Elementre

Meet The Brand

Effektiv hudvårdsrutin i tre enkla steg

Läs mer

Elixir Cosmeceuticals

Meet The Brand

Effekten du kan se och känna

Läs mer

Medik8

Meet The Brand

Högsta kvalitet med rätt koncentration ger bevisade resultat

Läs mer

Dr Dennis Gross

Meet the Brand

Multiprodukter med omedelbar effekt och långsiktiga resultat

Läs mer

iS Clinical

Meet The Brand

Kliniskt dokumenterade produkter och ingredienser

Läs mer

Dermaceutic

Meet the brand

Resultatinriktad hudvård framtaget av dermatologer och kemister

Läs mer

Neostrata

Meet The Brand

Med unika patenterade teknologier får huden hjälp att förnya sig själv

Läs mer

Mesoestetic

Meet the brand

Global ledare inom estetisk medicin

Läs mer

Eneomey

Meet The Brand

Framtaget av dermatologer, estetiska kirurger och läkare

Läs mer

Comfort Zone

Meet The Brand

Högteknologiska ingredienser & det bästa från växtriket

Läs mer

BABOR

Meet The Brand

Hudvård, resultat och hållbarhet

Läs mer

COSRX

Lär känna vårt nya varumärke

Populära produkter direkt från K-beautyvärlden

Läs mer
Visa fler

Produkten har blivit tillagd i varukorgen

Gå till kassan Fortsätt handla
';