Soft Cleanser är ju den stora storsäljaren, skulle jag säga. Den innehåller 4 % glykolsyra, vilket gör att den passar de flesta. Den här kan man också styra styrkan på genom att blanda den med vatten. Blandar du med vatten får du en mildare produkt.
Jag tycker det är väldigt skönt att blanda den med vatten, applicera ut den och sedan massera lite grann på huden. Skölj av med ljummet vatten och torka torrt. Då har du också fått en liten peelande effekt.
Sen kan du lägga den på torr hud också. Då kan du låta den ligga kvar en liten stund för att få en ännu mer peelande effekt. Eftersom du inte har blandat ut den med vatten blir den helt enkelt lite effektivare.
Alla hudtyper, inga konstigheter?
Jag skulle säga de flesta hudtyper. Inga konstigheter egentligen. Det är en bra basrengöring. Men sen har ni ju den här också, där det är lite mer sprutt i – Purify Cleanser med 15 % glykolsyra.