– Hur kombinerar man retinol, C-vitamin och kopparpeptider? Det finns ju produkter som har, ja men, C-vitamin och kopparpeptider i samma produkt. Jag skulle inte rekommendera det. Kopparpeptider är ju liksom en lite divig ingrediens, eller vad man ska säga. Så håll dig gärna inom samma märke.
Men om vi pratar Face Formula, som jobbar väldigt bra med C-vitamin, kopparpeptider och retinol, så har ju de sin Vitamin C Booster. Lägg den först, sen lägger du på Blue Serum. Och sen på kvällen kör du Blue Serum och så kör du deras Advanced Vitamin A Serum. Det är ett bra sätt att kombinera de här på.
Så då skulle jag säga C-vitamin dag, retinol på kvällen, och så kopparpeptiderna morgon och kväll. Det beror ganska mycket på vilken produkt det är, hur du ska kombinera dem, eftersom att det finns en mängd produkter med kopparpeptider, men en del är lite liksom divigare.
Vi har ju till exempel också iS Clinical Super Serum Advance+, som kombinerar både C-vitamin och kopparpeptider. Så det är perfekt att slussa in det i morgonrutinen för en produkt.
Hur kombinerar man retinol, C-vitamin och Kopparpeptider?
Julia förklarar hur du kan kombinera ingredienserna med varandra.