Ja, torrborstning kan hjälpa mot celluliter. Torrborstning är något som jag gör varje gång innan duschen. Sen jag började med det upplever jag att huden känns mjukare såklart. Kroppen känns också lite mer dränerad, eller vad man ska säga.
Det som torrborstning gör så bra är att den ökar cirkulationen, vilket är bra om man har celluliter. Men sen är det så många faktorer som påverkar om man får celluliter och så vidare.
Codage har en superbra torrborste. I början kan den kännas väldigt rivig om man inte är van, men när man väl kommer i gång med torrborstningen känns den väldigt bra.
Förutom att den kan minska synligheten av celluliter och förbättra cirkulationen i huden blir man också supermjuk eftersom det blir en mekanisk exfoliering. Så prova att torrborsta.
Kan torrborstning hjälpa mot celluliter?
Julia berättar om varför hon torrborstar huden innan dusch!