Nu ska jag förklara hur BABOR HY-ÖL fungerar. Det här är en av BABORs storsäljare och den har funnits i så många år. Jag har använt den själv och jag tycker att den är superbra.
Det är en rengöringsolja som är rik på hydrofila, alltså vattenälskande, oljor som löser upp sig tillsammans med vatten. Sen har man ett såpbarksextrakt som gör att oljan börjar skumma och tvätta huden. En rengöringsolja i sig löser ju upp smuts och sånt där, men med HY-ÖL får man också en väldigt bra rengöring.
När man har applicerat HY-ÖL på torr hud, masserat in den och tillsatt vatten behöver man dock hjälp att lyfta bort oljan från huden. Därför ska man använda BABOR Phyto HY-ÖL Booster. Den hjälper till att lyfta bort oljan från huden och rengöra huden ännu grundligare.
Det finns till exempel Hydrating Phyto HY-ÖL Booster, som är jättebra för alla som vill ge huden extra fukt. Formulan på HY-ÖL är fantastisk – den lugnar huden och är väldigt skonsam.
Så använder du Babor Hy-Öl
Julia förklarar hur du använder Hy-Öl och varför du ska använda den med en booster.