Har man en oljebaserad eller krämrengöring så börjar man med att applicera den på torr hud, eftersom att den är rik på oljor och vi inte vill lägga till vatten först, utan att oljan ska få göra sitt jobb och börja lösa upp allt oljebaserat och sådära.
Har man en vattenbaserad rengöring, då fuktar man huden först och sen tvättar man ansiktet med cirkulära rörelser.
– Skulle du säga att man tvättar händerna med tvål innan man börjar?
– Självklart.
– Nej, men jag bara... Det tror jag inte är självklart.
– Nej, det är inte självklart.
Sen masserar du runt rengöringen i sextio sekunder, nittio sekunder kanske till och med. Men alltså en minut i varje fall ska du tvätta ansiktet. För du blöter inte bara och så gnuggar du runt sådära.
– Nu var de där roliga handrörelserna där igen.
Och så sköljer du av. För du har inte hunnit påverka huden annars. Utan man tvättar huden ordentligt. Man tvättar runt näsvingarna, man tvättar över ögonen och man tvättar hårfästet.
Så använder du en ansiktsrengöring
Julia förklarar hur du ska tvätta ansiktet på bästa sätt